Przedmiotem szacowania jest: Przygotowanie i przeprowadzenie 3 edycji (1 edycja w każdym roku trwania projektu) 60 godzinnego szkolenia na temat wybranych zagadnień z gospodarki wodno-ściekowej w świetle ustawy Prawo wodne oraz aktów wykonawczych i  przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska.

Planowana liczba uczestników jednej edycji: 11 osób

Głównym tematem szkolenia powinno być korzystanie ze środowiska i związane z tym obowiązki w zakresie: uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, pozwoleń zintegrowanych, ocen oddziaływania na środowisko, ze szczególnym naciskiem na korzystanie ze środowiska wodnego i pozwolenia na wprowadzenie ścieków.

Zagadnienia w zakresie pozwolenia wodno-prawne powinny obejmować:

• obowiązki wynikające z poboru wody powierzchniowej lub podziemnej,
  • wprowadzanie ścieków do wód/ziemi/kanalizacji
  • wytyczne opracowania operatów wodnoprawnych i przygotowania wniosków na szczególne korzystanie z wód:
  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;
  • przerzuty wody oraz sztuczne zasilanie wód podziemnych;
  • piętrzenie oraz retencjonowanie śródlądowych wód powierzchniowych;
  • korzystanie z wód do celów energetycznych;
  • korzystanie z wód do celów żeglugi oraz spławu;
  • wydobywanie z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu;
  • rybackie korzystanie ze śródlądo­wych wód powierzchniowych
  • oraz pobór wód do celów pitnych, bytowo-gospodarczych i przemysłowych, a także budowę urządzeń wodnych.

Uczestnicy powinni dowiedzieć się na szkoleniu:

• jakie obowiązki, wynikające z Prawa wodnego, na nich spoczywają,
  • jakie pozwolenia wodnoprawne powinni posiadać,
  • czy w ich przypadku potrzebne jest pozwolenie na wprowadzanie ścieków do kanalizacji,
  • czy ścieki powstające w ich zakładzie mogą być wprowadzane do ziemi czy tylko do wód.

Zagadnienia w zakresie pozwolenia zintegrowanego i ocen oddziaływania na środowisko powinny obejmować:

Orzecznictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, ekspertyzy i opinie w zakresie składowania i utylizacji odpadów, ochrony gleb i wód oraz oceny oddziaływania na środowisko składowisk odpadów. Wykonawstwo ekspertyz i opinii technicznych z zakresu inżynierii i ochrony środowiska, wykonawstwa pozwoleń zintegrowanych, sporządzania ocen oddziaływania na środowisko, projektowania i kierowania robotami w specjalności instalacyjno-sanitarnej w zakresie sieci i instalacji sanitarnej oraz ochrony środowiska, wykonywanie rozruchów technologicznych systemów oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, nadzór technologiczny działających systemów.

Uczestnicy powinni dowiedzieć się na szkoleniu:

• jakie obowiązki, wynikające z Prawa Ochrony Środowiska, na nich spoczywają,
  • jakie inwestycje wymagają sporządzania OOŚ, zakres OOŚ;
  • jakie pozwolenia i w jakim zakresie powinni posiadać instalacje IPPC,

Każdy z uczestników przechodzi weryfikację umiejętności nabytych podczas szkolenia w postaci testu sprawdzającego. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma Certyfikat Ukończenia Szkolenia.

Prowadzący szkolenia powinien udokumentować minimum 5 letnie doświadczenie praktyczne w omawianym zakresie tj. posiadać stosowne uprawnienia i wykazać się uczestnictwem w opracowaniu minimum 3 opracowań z każdego zakresu w ostatnich 5 -latach oraz otrzymaniem przez podmioty gospodarcze minimum jednej: decyzji środowiskowej, pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia zintegrowanego.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przesłanie do Koordynatora Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ( na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) szacunkowej całościowej kalkulacji kosztów wykonania ww. pracy.

Uprzejmie proszę o przesłanie odpowiedzi do 31.03.2017

Zaznaczam, że niniejsze pismo nie stanowi zapytania ofertowego w myśl przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych i służy wyłącznie rozpoznaniu rynku (zamawiający nie ma obowiązku wyboru żadnej z ofert)

W przypadku pytań proszę o kontakt z:

Koordynator WBiIŚ projektu "2WORK - kompleksowy program kształtujący kompetencje i kwalifikacje, zwiększający szanse na rynku pracy"

ul. Wiejska 45 E